Atopowe Zapalenie Skóry

Ostatnimi czasy coraz więcej ludzi boryka się z AZS, czyli Atopowym Zapaleniem Skóry. Choroba ta dotyka zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Przejawia się przede wszystkim uporczywym swędzeniem skóry, która jest wysuszona oraz pojawiającymi się krostami wypełnionymi ropą. Powyższe zmiany mogą pojawić się na całym ciele.

Za przyczynę choroby podaje się głównie czynniki genetyczne. Każda osoba, u której stwierdzono AZS powinna zadbać o higienę i odpowiednio pielęgnować skórę. Istotne są regularne wizyty u lekarza, który przepisze odpowiednie leki, maści oraz wskaże, jakich kosmetyków można używać. Najczęstszymi przyczynami (poza czynnikami genetycznymi) pojawiającej się/ nawracającej choroby są:
– niewłaściwa dieta;
– czynniki psychogenne (stres);
– alergeny (sierść zwierząt, roztocza);
– pokarmy (jaja, niektóre owoce, mleko itp.);
– czynniki środowiskowe (związki chemiczne występujące w powietrzu);
– czynniki klimatyczne (zbyt wysoka temperatura);
– czynniki drażniące ( detergenty, konserwanty, tkaniny…).

Na stan skóry mają wpływ przede wszystkim zabiegi pielęgnacyjne. Dzięki nim następuje zmniejszenie podrażnień, jakie pojawiają się na skórze oraz odbudowa bariery ochronnej. Na rynku istnieje wiele bardzo dobrych kosmetyków przeznaczonych dla osób borykających się z Atopowym Zapaleniem Skóry. Osobom cierpiącym na tą chorobę poleca się także zabiegi w salonach kosmetycznych, które wykorzystują do tego celu olejki mineralne, a także substancje nawilżające oraz kojące. Kosmetyki używane do tego celu nie posiadają barwników oraz substancji zapachowych.
W leczeniu farmakologicznym najczęściej wykorzystuje się:
– leki przeciwhistaminowe;
– kortykosterydy;
– leki antyleukotrienowe;
– cyklosporynę A;
– fototerapię i fotochemioterapię.

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą, której nie można całkowicie wyleczyć, jednakże stosując odpowiednie leczenie, wprowadzając zdrową dietę oraz nawilżając skórę można sprawić, iż będzie ona utrzymana w tak zwanym stadium bezobjawowym.

Źródło:
Atopowe zapalenie skóry – antyalergiczny.pl

Post Author: admin